Aktiviteter med BYM

Aktiviteter med BYM

Vi gillar att ses och genomföra roliga givande aktiviteter. Vad det kan vara är upp till oss. Studiebesök, afterwork eller något annat kul. Följ oss på sociala medier och håll utkik efter nästa tillfälle.

Aktiviteterna som vi kan genomföra tillsammans bestäms av oss gemensamt och det kan var allt från after work till längre resor med studiebesök. Inriktningen är att alla ska kunna delta på alla aktiviteter. I den utsträckning det är möjligt så finansieras aktiviteterna i sin helhet av Svenska bergteknikföreningen.

Är du intresserad av att bygga nätverk med andra yngre medlemmar i branschen och vill vara med och delta i gruppen kan du kontakta den som är ordförande för utskottet eller någon på kansliet.

Nordic Forum Yong Members

Nordic Forum Young Members är ett kunskapsforum som roterar mellan de nordiska länderna. Syftet är att skapa möjligheter till erfarenhetsutbyte och internationellt nätverkande inom den nordiska tunnelsektorn.

Datum: 25-26 september 2025
Plats: Oslo, Norge

Var med och träffa fler unga i branschen från hela Norden! Det kommer bland annat bjudas på studiebesök till Fornebu Line project och the Norwegian Geotechnical Institutes laboratory.

Vill du få mer information när anmälan öppnas?
Skicka in din intresseanmälan redan nu så kontaktar vi dig när det närmar sig.

Sverige är tilldelade 10 platser – först till kvarn!

För att delta krävs det att du är 35 år eller yngre och anställd på ett av Svenska Bergteknikföreningens medlemsföretag.

AW med BYM

En lättsam mötesplats för dig som vill träffa fler unga och nya i branschen 

BYM arrangerar flertalet AWs varje år för att skapa en prestigelös mötesplats där man enkelt kan träffa andra unga i branschen. Kom och träffa gamla och nya vänner!

Nästa AW:
Nya datum kommer till hösten

Har du frågor om evenemanget eller om BYM? Kontakta oss på bymsweden@gmail.com

Nätverksträff med BYM!

BYM (Berggruppen för yngre medlemmar) bjöd in till en nätverksträff för unga och nya i branschen.

Den 4 juni bjöd BYM in till en nätverksträff på Näringslivets Hus. Syftet med träffen var att bygga nätverk och främja erfarenhetsutbyte mellan unga i bergbranschen. Kvällen bjöd på föredrag från Björn Stille, Hanna Nahlin och Patrik Vidstrand med bl.a. fokus på erfarenhetsåterföring.

Det blev även mingel och aktiviteter under kvällen. 

Studiebesök

BYM arrangerar roliga studiebesök under året!

Under 2023 anordnades flertalet studiebesök bl.a. till Epirocs testgruva och Dannemora gruva.

 

Lunchwebinarium med Årets Unga Bergbyggare

Filip Johansson vann Årets Unga Bergbyggare 2024 på Bergdagarna tack vare sina insatser inom branschen. Han höll den 31 maj 2024 ett intressant lunchwebinarium om ”Påslag Station Korsvägen – ett stort bergpåslag med utmanande strukturgeologi”

 

Bergdagarna

Certifiering

Yngre medlemmar

Internationellt

Läs vår broschyr